Walory Naturalne Drukuj Zapisz

Cały obszar miasta znajduje się w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego tu w 1979 r.
 
Widok z kamieniołomu na Wisłę, prom i Janowiec
 
W kazimierskim krajobrazie dominuje Wisła, która w malowniczy sposób tworzy przełom pomiędzy wzniesieniami po obu jej brzegach. Rzeka osiąga tu najmniejszą szerokość, zaznaczając wyraźnie swój przełomowy charakter. Szczególne znaczenie ma również prawostronny dopływ Wisły – rzeczka Grodarz, leżąca w dolinie, w której umiejscowiona jest zdecydowana większość zabudowy miasta. Wyjątkowa podatność podłoża lessowego na erozję wodną spowodowała niezwykłe urozmaicenie krajobrazu naturalnego w postaci licznych i długich wąwozów lessowych, jarów, debrzy. Łatwość z jaką woda z wyniosłych wzgórz okalających miasto odpływa do Grodarza oraz Wisły powoduje znaczące ubóstwo wód powierzchniowych. 
 
Spowita mgłą Wisła o poranku
 
Do najważniejszych walorów przyrody żywej i nieożywionej zaliczyć należy rzekę Wisłę, zachowującą cechy dużej nieuregulowanej rzeki nizinnej. Przełom rzeki stanowi jedyny i niepowtarzalny w skali kraju walor krajobrazowy. 
 
Widok na Wisłę i Krowią wyspę
 
W Kazimierzu mamy do czynienia z niespotykanym na skalę krajową nagromadzeniem walorów przyrody żywej i nieożywionej, takie jak bogata rzeźba terenu wymodelowana w podłożu lessowym, przełom Wisły, odsłonięcia geologiczne o wybitnych walorach naukowo-dydaktycznych, sprzyjający bioklimat służący regeneracji psychofizycznej, urozmaicona szata roślinna, awifauna doliny Wisły. 
 
Kamieniołom w Kazimierzu Dolnym
 
Kolejnym elementem czyniącym Kazimierz i jego okolice wyjątkowymi są kamieniołomy. 
Kazimierski kamieniołom, będący teraz popularnym punktem widokowym, do lat 80. stanowił główne źródło wapienia. Eksploatacja zasobów kamieniołomu trwała kilkaset lat, a z uzyskanego surowca powstały nie tylko liczne budowle Kazimierza Dolnego, ale również obiekty w innych miejscowościach, jak np. elementy architektoniczne twierdzy w Dęblinie czy warszawskie Wybrzeże Kościuszkowskie, budowane na początku XX w.
 
Droga w Mięćmierzu prowadząca do Kazimierza
 
Na uwagę zasługuje również kamieniołom w Nasiłowie, na przeciwnym brzegu Wisły. Jest jednym z najpiękniejszych stanowisk geoturystycznych tutejszych okolic. Występują tam liczne skamieniałości, np. małże, belemnity, ramienionogi, amonity, łodziki czy gąbki. Czasem można natrafić na kolekcjonerskie rarytasy, np. zęby rekina. Zauważyć w nich można nieregularne rurkowate formy - to najprawdopodobniej nory utworzone przez raki. Ale nie tylko to czyni nasiłowski kamieniołom wyjątkowym! Tu właśnie można odnaleźć miejsca, gdzie jak na dłoni widać różnicę w wyglądzie i składzie skał powstałych na pograniczu kredy i ery kenozoicznej. Ten okres to mastrycht, który rozpoczął się 70 milionów lat temu a zakończył 65 milionów lat temu WIELKIM WYMIERANIEM DINOZAURÓW! 
Powrót
Wzory dokumentów
Kawałek ikony dokument
Mapa Gminy

 

Projekty i inwestycje
Ikona wykres wzrost
Rodzina
500+
Ikona rodzina