Aktualności Drukuj Zapisz

Wernisaż malarstwa Paula Kline'a [powroty]

[paul kline] urodził się w Stanach Zjednoczonych, a jego dziadkowie byli Polakami. Paul zaczął rysować i malować w młodym wieku zaintrygowany i zachęcony twórczością kilku członków rodziny w tym jego kuzyna Franza Klina.Kline uzyskał tytuł magistra historii sztuki i artysty malarza pod kierunkiem jednego z uczniów Josefa Albersa z Uniwersytetu w Yale.

 Paul Kline
 
W latach 1981-1983 był stypendystą Fulbrighta w Polsce, gdzie zbierał materiały do pracy doktorskiej o twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Wiele podróżował i mieszkał w kilku krajach. Obecnie mieszka i maluje w Savannah w stanie Georgia. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych zarówno w kraju jak i zagranicą. Jest reprezentowany przez Cortile Gallery w Provincetown w stanie Massachusetts i Design Art Concepts w Miami na Florydzie.
 
 
[twórczość] Duchowa tęsknota, melancholia, śmiałość, postrzępiona, świeża siła linii i plam barwnych, równowaga i świetlistość – wszystko to można odnaleźć w prezentowanych pracach Paula Kline'a. Niektóre jego obrazy zachęcają do medytacji i chciałoby się zapytać o źródło jego inspiracji. Kline z pewnością czerpie ze sztuki ekspresjonistów amerykańskich, którzy w swoich obrazach często prezentowali skrajne, gwałtowne idiomy, emocjonalne pociągnięcia pędzla, tworząc z chaosu powojennej rzeczywistości pewien „porządek”. Język abstrakcji wydaje się być uniwersalny i nie potrzebuje tłumaczenia – oznacza to, co się czuje i co dostrzega się w obrazie. Przesłanie Alberta Camus „że godność człowieka, powszechnie winnego wojny, może zostać przywrócona jedynie przez uniwersalizm, dzięki któremu wszyscy ludzie dobrej woli mogą nawiązać ze sobą kontakt” jest bliska sercu Paula Kline’a i często jest źródłem jego natchnienia.
 
Kline mieszka w swojej ojczystej Ameryce, ale w swoich obrazach wraca mentalnie do Polski, jakby wracał do łona polskiej matki, próbując na nowo śnić o jej tęsknocie i niemożności zobaczenia ojczyzny swoich rodziców. Jego powroty do Europy, Polski, Krakowa, a przede wszystkim do Kazimierza Dolnego wyrażają się w tytułach i abstrakcyjnej transformacji obrazów, których doświadczał w przeszłości i których mu teraz brakuje.
 
Wernisaż wystawy:
Dzwonnica Kultury
ul. Zamkowa 2
24-120 Kazimierz Dolny
Sobota 3 grudnia 2022 r.
godz. 12:00
 
Jasny jazz, acrylic on paper, 38.5 X 56.5 cm
 
Mglista fuga, acrylic on paper
 
Darr Mine Disaster, acrylic on paper
 
17 Mazurki, acrylic on canvas, each canvas is 30.5 X 30.5 cm
Autor: Kazimierz Dolny
Powrót
Wzory dokumentów
Kawałek ikony dokument
Mapa Gminy

 

Projekty i inwestycje
Ikona wykres wzrost
Rodzina
500+
Ikona rodzina