Aktualności Drukuj Zapisz

Spotkanie z Anną Dziewit-Meller

Spotkanie z Anną Dziewit-Meller
14
września
2021

Anna Dziewit-Meller - szerszej publiczności znana jest przede wszystkim z radia i ekranu: jako prowadząca programy poświęcone literaturze w radiu Chilli Zet oraz stacji TVN. Od kilku lat zdobywa uznanie również jako pisarka

Już w najbliższą sobotę Anna Dziewit-Meller będzie gościem Dzwonnicy Kultury! Spotkanie poprowadzi Maja Wolny.
 

Dzwonnica Kultury, ul. Zamkowa 2, godz. 17.00. Zapisy pod nr. 81 501 82 70 Ilość miejsc ograniczona!

 
Anna Dziewit-Meller - szerszej publiczności znana jest przede wszystkim z radia i ekranu: jako prowadząca programy poświęcone literaturze w radiu Chilli Zet oraz stacji TVN. Od kilku lat zdobywa uznanie również jako pisarka. 
Początkowo wraz z Agnieszką Drotkiewicz opublikowała dwa zbiory wywiadów, tj. „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” i „Teoria trutnia i inne”. W 2011 roku
Dziewit-Meller ze swoim mężem Marcinem Mellerem napisała książkę zatytułowaną „Gaumardżos, opowieści z Gruzji”, będącą wyrazem ich wspólnego zauroczenia tym państwem. Publikacja szybko stała się bestsellerem i przyniosła autorom Nagrodę Magellana.
 
Pierwsza, samodzielnie napisana powieść dziennikarki pod tytułem „Disko” ukazała się w 2012 roku i nominowana była do Nagrody Literackiej Gryfia.
W 2016 roku wydana została kolejna powieść autorki pt. „Góra Tajget”, historia o ludzkim strachu i krzywdzie bezbronnych. Poruszająca temat wojny książka, która wyciąga z nas ukryte lęki i zmusza do refleksji nad tematami, które wydają się zapomniane.
 
Najnowsza, wydana w 2020 roku, powieść „Od jednego Lucypera”, to powieść nie tylko o istotnej roli kobiet w historii, ale również o klasowej emancypacji
i problemach w latach czterdziestych ubiegłego wieku. 
Jest również autorką książek dla dzieci. „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” oraz „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy” to opowieść z przymrużeniem oka o kobietach, które w historii Polski zapisały się jako silne bohaterki swoich czasów. 
 
Annie Dziewit-Meller w duszy gra rock. W 2001 roku została jedną z założycielek kobiecego zespołu rockowego Andy. W nowo powstałej formacji Dziewit-Meller objęła funkcję wokalistki oraz gitarzystki. Początkowo grupa miała czteroosobowy skład, który o kolejną członkinię powiększył się po kilku tygodniach. Formacja Andy, która swoją nazwę otrzymała po muzyku Andym Bellu, odniosła duży sukces komercyjny, prezentując się na polskich (towarzyszył występom takich gwiazd jak Myslovitz, T.Love, czy Komety) i zagranicznych scenach (np. w Chinach, Gruzji i Węgrzech). 
 
Wraz z Julią Skórzyńską prowadzi stronę poświęconą książkom i pisarzom bukbuk
 
„Spotkanie Literackie w ramach projektu Słowa mają moc, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”
 
 
Plakat wydarzenia
Autor: Kazimierz Dolny
Powrót