Aktualności Drukuj Zapisz

Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej"

Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej"
15
września
2021

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki zaprasza na Zamek w Kazimierzu. W sobotę 18 września o godz. 12.00 odbędzie się tam sceniczne czytanie wybranych fragmentów "Moralności pani Dulskiej".

"Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji" – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 
 
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki zaprasza na Zamek w Kazimierzu. W sobotę 18 września o godz. 12.00 odbędzie się tam sceniczne czytanie wybranych fragmentów "Moralności pani Dulskiej". Czytać będą mieszkańcy miasta i gminy Kazimierz Dolny, którzy przygotowywali się do występu pod kierunkiem Ewy Wolnej i uczniowie z Zespołu Szkół Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym, pod kierunkiem Anny Sorii.
O godz. 13.00 zapraszamy na przedstawienie teatralne na podstawie komedii Gabrieli Zapolskiej. W "Moralności pani Dulskiej" wystąpią absolwenci Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym pd kierunkiem Edyty Podrażki.
 
 
 
Plakat Narodowe Czytanie 2021
Autor: Kazimierz Dolny
Powrót