Aktualności Drukuj Zapisz

Spotkanie literackie z Anną Bolecką

Anna Bolecka i Maja Wolny na spotkaniu.
29
listopada
2021

W sobotnie popołudnie w Dzwonnicy Kultury gościliśmy pisarki - główną bohaterkę spotkania – Annę Bolecką i prowadzącą rozmowę Maję Wolny. Spotkanie Literackie odbyło się w ramach projektu "Słowa mają moc", którego beneficjentem i koordynatorem jest KOKPiT - Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym.

Spotkanie przebiegło w ciepłej, kameralnej atmosferze, a jego uczestnicy z chęcią rozmawiali z autorką, zadawali dużo pytań i wymieniali się przemyśleniami i uwagami dotyczącymi twórczości, życia i poglądów Pani Anny. Prowokowało do tego pisarstwo Anny Boleckiej, różnorodne i  poruszające niełatwe tematy. Każda jej książka to zaskakujący pomysł, ciekawi bohaterowie i inny sposób narracji.
Od debiutanckiej powieści „Leć do nieba” - niekonwencjonalnej „koralikowej” powieści fabularnej, poprzez tradycyjną w formie  powieść "Biały kamień", nieoczywistą duchową biografię Franza Kafiki przedstawioną w formie  fikcyjnych listów pisanych przez niego do swoich przyjaciół w "Kochany Franz".
 
Współczesna tematyka w "Concerto d'amore" z panoramą współczesnej Warszawy, z niby banalną, a niebanalną historią miłosną, poprzedza wizję początku XX wieku w Wiedniu, Monachium czy Gdańsku w powieści „Uwiedzione” wraz z postaciami barwnymi, przesiąkniętymi bądź uwikłanymi w ówczesną, trudną ideologię.
 
O swojej ostatniej powieści "Cadyk i dziewczyna" autorka mówi: 
"Chyba każdy z nas zastanawiał się choć raz, jakby się zachował w sytuacji wielkiego zagrożenia, na przykład podczas wojny w okupowanej Warszawie. I ja o tym myślałam, i chyba jak każdy nie byłam siebie pewna. Wśród wielu nieznanych bohaterów tamtych czasów spotkałam kilkoro, których losy stały mi się bliskie. To ludzie, którzy tak jak my byli pełni wahań, bali się, chcieli uniknąć złego losu, ale wbrew wszystkim i wszystkiemu wybrali dobro. Zapragnęłam opisać ich dramatyczne historie. Pokazać ludzi, którzy kochali, pomagali sobie nawzajem, szukali sposobów przeżycia, dokonywali trudnych wyborów – nie chcieli być ofiarą biernie poddającą się losowi”.
 
Dziękujemy również Panu Krzysztofowi Doroszowi -  eseiście, publicyście, dziennikarzowi radiowemu w Polskiej Sekcji BBC w Londynie, prywatnie - mężowi Pani Anny - za odczytanie wybranych fragmentów powieści „Medalion z ametystem”.
 
 
 
 
 
 
 
 
Autor: Kazimierz Dolny
Powrót
Wzory dokumentów
Kawałek ikony dokument
Mapa Gminy

 

Projekty i inwestycje
Ikona wykres wzrost
Nieodpłatna
pomoc prawna