Aktualności Drukuj Zapisz

Sztuka jest kobietą

Sztuka jest kobietą
08
marca
2022

Sezon galerii w Dzwonnicy otwieramy w nawiązaniu do marcowego święta kobiet - kobiecą twórczością. „[…] Dwadzieścia pięć kobiet–artystek, których prace prezentowane są na wystawie mają potrzebę tworzenia. Należą do Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

[…] Zwrócę tu jedynie uwagę na różnorodność formy i treści. Choć większość z nich odnosi się do natury pojawia się także figura kobiety. Jest ona znakiem, w który wpisane są różne znaczenia. Natura zaś ujawnia się poprzez kwiaty i pejzaż. Już w XIX wieku afirmowano Kobietę-Naturę, kontrastującą z Mężczyzną–Historią. Ten akt feminizmu był złudny, ponieważ odsuwał je od życia społecznego. Jednak możemy zgodzić się z bliskim związkiem kobiety i natury. Nie tylko jako rodzicielki, ale jako tej, która, jak chciała Simone Weil, potrafi wyczuć w naturze „energię witalną, energię życiodajną zamkniętą w zarodku, energię promieniującą zawartą w świetle”. Artystki, których prace są prezentowane sięgnęły po temat pejzażu z różnych powodów. Nie tylko z zachwytu nad przyrodą, ale z wrażliwości na jej wielowarstwowy kontekst znaczeniowy. Interesuje je zarówno zewnętrzny zapis rzeczywistości, jak i tkwiąca w niej wewnętrzna treść, którą można odczytać w kontekście nie tylko duchowości, ale także świadomości jej rangi, równorzędności bytowej z człowiekiem. Wyraźnie widać, że niektóre z nich uważnie przyglądają się przyrodzie, precyzyjnie ją oddając. Inne traktują ją syntetycznie, a jeszcze inne przekraczają granice realizmu”.
[Dorota Seweryn-Puchalska]
 
Artystki: Marta Andała, Anna Borkowska, Magdalena Brauze, Magdalena Brenenstuhl, Izabella Edeńska, Agnieszka Gadzińska-Kita, Beata Giza-Kwiecień, Krystyna Głowniak, Ilona Irmina Iwańska, Mieczysława Izdebska-Łazorek, Halina Jagoda Kołodziejska, Hanna Korzeniowska, Hanna Król, Maryla Lipiec, Sylwia Łyczko-Zielony, Mira Marcinek, Beata Matusiak, Agnieszka Mitura, Jolanta Opolska, Dorota Otulska, Renata Owczaruk, Krystyna Rakowska, Krystyna Rudzka-Przychoda, Katarzyna Velinov, Elwira Woźniak. 
 
Wystawa „Sztuka jest kobietą”.
Organizator: Stowarzyszenie Kazimierska Konfraternia Sztuki– Kolonia Artystyczna,   Dzwonnica Kultury.
Termin: wernisaż 12 marca 2022 r. o godz. 14:00. Wystawa trwa od 12.03.2022 do 5.04.2022 r.
Galeria otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–15:30 
Miejsce: Dzwonnica Kultury, ul. Zamkowa 2, Kazimierz Dolny
Wstęp wolny.
 
 
 
Plakat wystawy
Autor: Kazimierz Dolny
Powrót