Aktualności Drukuj Zapisz

80. Rocznica Zagłady Społeczności Żydowskiej Kazimierza Dolnego

Maja Wolny przemawia pod Synagogą
04
kwietnia
2022

Po raz szósty upamiętniono w Kazimierzu rocznicę likwidacji społeczności żydowskiej. 80 lat temu Niemcy wyprowadzili z Miasteczka prawie wszystkich żydowskich mieszkańców. Najpierw trafili oni do Opola Lubelskiego, a potem do obozów zagłady w Sobiborze czy Bełżcu.

Uroczystości tradycyjnie już rozpoczęły się modlitwą ekumeniczną na kirkucie w Czerniawach, którą wspólnie poprowadzili ks. Tomasz Mital i w języku polskim i hebrajskim pastor Jarosław Bator, który podobne uroczystości organizuje w Puławach. Tu także Paweł Sygowski przypomniał historię kazimierskiej społeczności żydowskiej. Następnie zebrani przeszli ulicą Lubelską, gdzie zatrzymali się, by zapalić znicze przed terenem dawnego cmentarza żydowskiego i wysłuchali krótkiej jego historii przypomnianej przez Danutę Borzecką, przewodniczkę turystyczną. 
Główna część uroczystości miała miejsce pod murami synagogi. 
- 80 lat temu nasi sąsiedzi zostali w okrutny sposób zamordowani w Bełżcu, Sobiborze. To byli po prostu nasi sąsiedzi, którzy żyli z nami od kilku wieków. To byli szewcy, krawcy, przewoźnicy, tragarze, przedstawiciele inteligencji kazimierskiej, świata artystów. To były także dzieci, które chodziły do szkoły w Kazimierzu. I oni wszyscy zostali skazani na zagładę. Dlatego naszym obowiązkiem jest pamiętać i pamiętamy – powiedział w czasie przemówienia historyk Marcin Pisula.
Na schodkach przed tablicą upamiętniającą kazimierzaków wyznania mojżeszowego złożono bukiet żółtych kwiatów i zapalono znicze. 
O zagładzie przypomniały także wiersze wygłoszone przez członków Społecznego Komitetu Organizacyjnego Bartłomieja Michałowskiego i Annę Ewę Sorię oraz młodzież z kazimierskich szkół. Uroczystości zakończyła mowa pisarki Mai Wolny.
- Wiktor Hugo napisał, że każda europejska wojna jest w gruncie rzeczy wojną domową. Jest atakiem na sąsiada. Te słowa o wojnie domowej tak bardzo aktualne były 80 lat temu, kiedy zaczęła się masowa likwidacja naszych sąsiadów Żydów, jak i dziś, kiedy wszyscy tak bardzo jesteśmy poruszeni rosyjską agresją na Ukrainę – mówiła Maja Wolny. – Naszym wspólnym zadaniem jest pokój i pamięć. 
80. rocznicę likwidacji społeczności żydowskiej w Kazimierzu uświetnili swoją obecnością burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski wraz z zastępcą Bartłomiejem Godlewskim oraz radni Ewa Wolna i Kamil Seroka. Obecni byli także przedstawiciele Samorządu Mieszkańców z przewodniczącą Moniką Arbuz i Pawłem Szydłowskim, mieszkańcy Kazimierza oraz młodzież szkolna. 
Organizatorzy dziękują Kazimierskiemu Ośrodkowi Kultury Promocji i Turystyki, Stowarzyszeniu Wolny Kazimierz oraz firmie Pawła Czopka Czerwone Ekobusiki za pomoc w organizacji uroczystości. 
 
 
Społeczni Komitet Organizacyjny: Jarosław Bator, Danuta Borzecka, Bartłomiej Michałowski, Marcin Pisula, Anna Ewa Soria, Maja Wolny.
 
 
Tekst i zdjęcia: Anna Ewa Soria
 
Autor: Kazimierz Dolny
Powrót
Wzory dokumentów
Kawałek ikony dokument
Mapa Gminy

 

Projekty i inwestycje
Ikona wykres wzrost
Rodzina
500+
Ikona rodzina