Aktualności Drukuj Zapisz

"Trzy Przestrzenie" w jednym miejscu

"Trzy Przestrzenie" w jednym miejscu
10
maja
2022

Wystawa w Kazimierskiej Dzwonnicy trzech artystek Hanny Korzeniowskiej, Renaty Owczaruk i Małgorzaty Wzorek z subtelnym, delikatnym, wrażliwym malarstwem pozwala nam uwierzyć w człowieka i marzyć...

"Czy w tak trudnym czasie, bolesnym dla naszych ukraińskich sąsiadów, a także i dla nas żyjących w lęku, zaangażowanych w pomoc dla nich należy organizować wystawy, wystawiać i oglądać obrazy, przeżywać je, poddawać się emocjom? Sztuka to przeciwieństwo wojny, to człowieczeństwo, wrażliwość na piękno.
 
Wystawa w Kazimierskiej Dzwonnicy trzech artystek Hanny Korzeniowskiej, Renaty Owczaruk i Małgorzaty Wzorek z subtelnym, delikatnym, wrażliwym malarstwem pozwala nam uwierzyć w człowieka i marzyć o lepszym świecie.
 
Artystki pochodzą z Lubelszczyzny. Wszystkie ukończyły Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, a wcześniej Państwowe Licea Sztuk Plastycznych.  Renata Owczaruk i Małgorzata Wzorek w Lublinie, Hanna Korzeniowska w Nałęczowie. Malują i wystawiają od lat, przyjaźnią się. Związane są z Kazimierzem Dolnym, to miasto je inspiruje, dodaje im energii. Od 2010 roku należą do Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Mimo, że nie malują pejzażu architektonicznego Kazimierza ich malarstwo ma w sobie specyficzne światło, kolorystykę i magiczność tego miejsca.
 
Hanna Korzeniowska, akwarelistka posługuje się bardzo miękką, rozmytą plamą barwną. Jej pejzaże lub kwiaty są bardzo nastrojowe, emocjonalne, pełne harmonii  i gry barw. Renata Owczaruk maluje przede wszystkim techniką olejną symboliczne, abstrakcyjne pejzaże. Natura jest dla niej pretekstem do tworzenia  swojego własnego świata zbudowanego śmiałymi zestawieniami barwnymi i kompozycyjnymi. Małgorzata Wzorek malująca farbami akrylowymi oraz pastelami olejnymi uwielbia otwartą przestrzeń - pejzaż horyzontalny, uproszczony, syntetyczny, wyciszony. W malarstwie tym jest dużo spokoju, zamyślenia, dystansu. 
 
Malarstwo wszystkich trzech artystek opiera się na pejzażu, na jego interpretacji. Natura jest dla nich ważnym elementem inspiracji.  Bardzo wrażliwie potrafią odbierać i przedstawiać nam otaczający świat, jego przyrodę, piękno. Jest jednak zawarte w tych obrazach dużo więcej. Poprzez ich malarstwo możemy odczuć, doświadczyć ich subtelnych osobowości i przeżywanych przez nie emocji". [Zbigniew Strzyżyński]
 
Plakat
 
 
 
 
Autor: Kazimierz Dolny
Powrót