Aktualności Drukuj Zapisz

Goście ze Staufen

Goście ze Staufen
08
czerwca
2022

W ubiegły weekend gościliśmy w Kazimierzu Dolnym delegację ze Staufen na czele z Burmistrzem Michaelem Benitzem. Spotkaliśmy się, by wspólnie celebrować rocznicę 25-lecia Partnerstwa Miast Kazimierz Dolny- Staufen.

 
 
 
 
 
To już 28 lat wspólnych działań, planów i współpracy. Niestety, w związku z obostrzeniami covidowymi spotkanie nie mogło dojść do skutku w roku jubileuszu partnerstwa. Obecna sytuacja związana z wojną na Ukrainie postawiła pod znakiem zapytania wizytę delegacji również w bieżącym roku. Cieszymy się więc, że mimo obaw delegacja odwiedziła nasze miasto. Obok delegatów, którzy wielokrotnie już gościli w Kazimierzu Dolnym, a którzy reprezentowali środowisko naukowe i kulturalne Staufen, przyjechały osoby nowe, urzędnicy z magistratu Staufen: rzecznik prasowy, przedstawicielka Urzędu Staufen ds pomocy uchodźcom z Ukrainy, przedstawiciel referatu gospodarki przestrzennej.
 
Czas, który spędziliśmy razem, obfitował w wydarzenia, służył wymianie spostrzeżeń, dzieliliśmy się doświadczeniami. Goście byli bardzo zainteresowani działaniami Urzędu Miasta związanymi z opieką i pomocą uchodźcom z Ukrainy. Na cel ten przekazali 10 000 Euro. Odwiedzili jedną z rodzin ukraińskich, które przebywają pod opieką Gminy. Rozmowa z gośćmi była czasem pełnym wzruszeń. Dzieci z Ukrainy, uczęszczające do kazimierskich szkół, podczas uroczystości nadania placu miejskiemu imienia Partnerskiego Miasta Staufen, w podziękowaniu za pomoc, przygotowały część artystyczną i wręczyły Burmistrzom wykonane przez siebie laurki. Na placu imienia Miasta Partnerskiego Staufen można odpoczywać na ławeczce przyjaźni między miastami. Jest to prezent od miasta Staufen dla Kazimierza. 
 
Poznając region zwiedziliśmy Starówkę Lubelską, zamkową kaplicę Trójcy Świętej, katedrę, miłośnicy sztuki odwiedzili wystawę Tamary Łempickiej. 
 
Region Staufen to miejsce słynąc z winnic. Uprawy winorośli są tam bardzo popularne, niektóre winnice prowadzone są od pokoleń. Zmiany klimatyczne spowodowały, że na naszym terenie również stała się możliwa uprawa winorośli. Na terenie Gminy Kazimierz powstały winnice, które mimo że są młodymi działalnościami, to prowadzone są z zacięciem i pasją. Chcieliśmy pokazać gościom, jak uprawa winogron wygląda u nas, jak wygląda produkcja wina, dlatego skorzystaliśmy z gościny Państwa Bogumiły i Marka Raków i odwiedziliśmy Winnicę Kazimierskie Wzgórza. Po zwiedzeniu winnicy mieliśmy okazję degustować wina okraszone opowiadaniami Pana Marka, regionalnymi przekąskami i energetyczną muzyką NeoKlez.
 
Wizyta przeszła już do historii, natomiast pozostawiła po sobie wiele wrażeń, przemyśleń i uwag. Odwiedziły nas nowe osoby, co jest dowodem na rozwój partnerstwa i zapewnieniem o jego kontynuacji. Nawiązują się nowe przyjaźnie i znajomości, i oby one tak pięknie się zacieśniały, jak ma to miejsce w przypadku wieloletniej przyjaźni między strażakami ze Staufen i strażakami z Kazimierza. Cieszymy się, że partnerstwo trwa już ponad ćwierć wieku i patrząc na współpracę między miastami jesteśmy przekonani, że kolejne ćwierć wieku przed nami. 
 
Autor: Kazimierz Dolny
Powrót