Aktualności Drukuj Zapisz

Rok profesora Tadeusza Pruszkowskiego

Tablica pamiątkowa T. Pruszkowski
23
sierpnia
2022

Rok 2022 dla Kazimierzaków związany jest z profesorem Tadeuszem Pruszkowskim.

 
 
Tego lata, po 83 latach do Polski powrócił cykl 7 obrazów Bractwa św. Łukasza. To właśnie w Kazimierzu profesor Tadeusz Pruszkowski, wraz ze swoimi uczniami, zrealizował siedem monumentalnych kompozycji przedstawiających kluczowe sceny z historii Polski, które uświetniły pawilon polski na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939 r.

To profesor Tadeusz Pruszkowski odkrył dla pokoleń Kazimierz Dolny. Po raz pierwszy przyjechał wraz ze swoimi studentami na plener malarski w 1923 roku – i od tej pory plenery te stały się tradycją, a Kazimierz Dolny ukochanym miejscem profesora. To tu, na zboczu Góry Zamkowej, naprzeciwko Zamku i Baszty, wybudował swój dom i pracownię. Do klimatycznego miasteczka zapraszała przyjaciół, znane osobistości elity warszawskiej, najznakomitszych ówczesnych artystów. W 1925 wspólnie z miejscowym księdzem, Stanisławem Szepietowskim, założył Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza, którego celem była poprawa urządzeń komunikacyjnych oraz ochrona zabytków. Zafascynowany kinematografią również w ten sposób rozsławiał Kazimierz - w 1926 r. nakręcił w Kazimierzu film "Szczęśliwy wisielec, czyli Kalifornia w Polsce" według scenariusza Feliksa Topolskiego i Henryka Jaworskiego. W  1938 r. władze miejskie uhonorowały Tadeusza Pruszkowskiego tytułem Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego.

W minioną sobotę, 80 lat po tragicznej śmierci profesora Tadeusza Pruszkowskiego, kazimierzacy uhonorowali pamięć o nim nazywając jego imieniem drogę prowadzącą od Zamku na Wzgórze Trzech Krzyży. W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy uczestniczyli członkowie rodziny Profesora: Tomasz, Marcin i Krzysztof Zaremscy, Krzysztof Pruszkowski.

W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele Urzędu Miasta: wiceburmistrz Bartłomiej Godlewski, radna Ewa Wolna i przedstawiciele kazimierskich organizacji: Marcin Pisula – prezes Koła Przewodników PTTK im. Tadeusza Pruszkowskiego, Dorota Seweryn-Puchalska- kierownik Oddziału Kamienica Celejowska Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Monika Kubiś- Arbuz – przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Kazimierza Dolnego.
„Mamy nadzieję, że tablica, którą za chwilę odsłonimy, przyczyni się do podniesienia wiedzy o tej wybitnej postaci, jaką był prof. Tadeusz Pruszkowski do tej pory nieuhonorowany w przestrzeni naszego miasteczka. A jego zasługi dla Kazimierza są nie do przecenienia. To pierwszy honorowy obywatel naszego miasta. Artysta. Lotnik, Ułan. Człowiek, który przyczynił się do rozsławienia Kazimierza i do tego, że Kazimierz Dolny jest od początku lat 20. XX w. jest uznawany za miasto artystów” – powiedziała prowadząca uroczystość Ewa Wolna przewodnicząca komisji kultury Rady Miejskiej. W imieniu rodziny Profesora przemawiał Krzysztof Pruszkowski.
Odsłonięcie tablicy - prof. T. Pruszkowski
Odsłonięcie tablicy - prof. T. Pruszkowski
Odsłonięcie tablicy - prof. T. Pruszkowski
 Odsłonięcie tablicy - prof. T. Pruszkowski
Odsłonięcie tablicy - prof. T. Pruszkowski
Odsłonięcie tablicy - prof. T. Pruszkowski
Odsłonięcie tablicy - prof. T. Pruszkowski
Autor: Kazimierz Dolny
Powrót
Wzory dokumentów
Kawałek ikony dokument
Mapa Gminy

 

Projekty i inwestycje
Ikona wykres wzrost
Rodzina
500+
Ikona rodzina