Aktualności Drukuj Zapisz

Profesor Wraca - wystawa malarstwa i rysunku Stanisława Chmielewskiego

kwitnąca jabłoń
31
sierpnia
2022

Na wystawie malarstwa i rysunku Stanisława Chmielewskiego „Profesor Wraca” Kazimierska Konfraternia Sztuki prezentuje twórczość nieżyjącego artysty Stanisława Chmielewskiego (1930-2018). Był on profesorem matematyki w Liceum Ogólnokształcącym w Kazimierzu Dolnym.

Panująca w latach 60. XX wieku atmosfera sprzyjająca twórczości artystycznej: liczne plenery w mieście i obecność znanych twórców, jak również poznanie Antoniego Michalaka (1902-1975), wybitnego artysty malarza i pedagoga, powodują, że Chmielewski zaczyna rysować i malować. Powstają pejzaże: z klasztorem, z widokiem na drugą stronę Wisły zdecydowanie inspirowane malarstwem Michalaka, dwa studia z panoramą Kazimierza od strony cmentarza – jeden skrupulatnie obserwowany, naturalistyczny, drugi szeroko malowany, skupiony na malarskości tematu. Te dwie tendencje można zauważyć w dalszych pracach artysty – w bukietach, martwych naturach i portretach. Chmielewski stawia sobie trudne wyzwanie twórcze: maluje – na przykład – kwitnącą jabłoń, doskonale nawiązując do tradycji koloryzmu, szklany dzbanek z dwiema chryzantemami, który zachwyca kompozycją, głębią tła i wyważoną kolorystyką.
 
Profesor Chmielewski opuścił Kazimierz, ale rozpoczęta twórczość malarska trwała nadal. Wystawa przez nas zorganizowana nosi tytuł PROFESOR WRACA. Dla wielu kazimierzan starszego pokolenia był profesorem matematyki, dla nas jest artystą malarzem. Czyż taki życiorys nie jest kazimierski? Kazimierzu Inspiruje.
 
Janusz Michalak
 
Stanisław Chmielewski (1930-2018) – nauczyciel matematyki, z zamiłowania malarz.
Od lat 50. Do 1970 roku związany z Kazimierz Dolnym. Przez lata był nauczycielem w kazimierskim Liceum Ogólnokształcącym. W tym czasie poznał Antoniego Michalaka, wybitnego malarza, pod którego okiem rozwijał swoje zamiłowania i umiejętności artystyczne. W Kazimierzu powstały pierwsze obrazy i rysunki. Po opuszczeniu miasteczka, chwile wolne od obowiązków dydaktycznych nadal poświęcał malarstwu. Najpierw w Borkowicach pod Przysuchą a następnie w Żywcu. Ostatnie lata spędził w Krakowie malując do ostatnich dni. Tworzył w technice olejnej i akwareli, rysował węglem i tuszem.
Pozostawił po sobie liczne pejzaże, martwe natury z kwiatami, ale również portrety. Często wracał do Kazimierza we wspomnieniach i rozmowach. Pod koniec życia malował już tylko z pamięci.
 
Wernisaż wystawy  3 września 2022
godz. 14:00 Dzwonnica Kultury
ul. Zamkowa 2, Kazimierz Dolny
 
plakat wystawy
 
Autor: Kazimierz Dolny
Powrót
Wzory dokumentów
Kawałek ikony dokument
Mapa Gminy

 

Projekty i inwestycje
Ikona wykres wzrost
Rodzina
500+
Ikona rodzina