Aktualności Drukuj Zapisz

Za wolność naszą i waszą

Zdjęcie żołnierza z godłem Polski
01
września
2023

Wojna, która zawładnęła światem, rozpoczęła się 1 września 1939 roku. Wojska niemieckie, bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły prawie na całej długości granice Polski.

   
Niemcy zbombardowali Wieluń, parę minut po tym, o godz. 4:45, rozpoczęli ostrzał polskiej Wojskowej Składnicy na Westerplatte. Polscy żołnierze pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego przez 7 dni  bohatersko bronili placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Rozpoczęła się pierwsza kampania II wojny światowej. Niemcy skoncentrowali przeciwko nam około 1,6–1,8 mln żołnierzy oraz tysiące czołgów i samolotów.
 
Po ponad dwóch tygodniach walk, 7 września 1939 roku, pod pretekstem działań wyzwoleńczych, agresji na Polskę  dokonał Związek Radziecki. Stalinowi faktycznie chodziło o zajęcie wschodnich terenów RP na mocy paktu Ribbentrop–Mołotow, który zakładał podział naszego kraju pomiędzy dwoma totalitarnymi reżimami. 
 
Rozpoczęła się okupacja kraju. Przez całą II wojnę światową na terenie RP Armia Krajowa dokonywała akcji dywersyjnych, a do historii przeszły dwa wielkie zrywy - powstanie w getcie warszawskim oraz powstanie warszawskie. 
 
Najokrutniejszą zbrodnią III Rzeszy była eksterminacja żydowskiej ludności Europy, systematyczne mordowanie ich w specjalnie przystosowanych do tego obozach koncentracyjnych, obozach pracy i obozach zagłady. Do największego, leżącego na terenie Oświęcimia i Brzezinki, zwożono Żydów z całej Europy. Przez zagazowanie, egzekucje, z wycieńczenia i głodu zginęło tam około 1 300 000 osób. Holocaust do dziś uznawany jest za największą w dziejach zbrodnię przeciwko ludzkości. 
 
Żaden kraj nie był tak represjonowany i nie poniósł tak dużych strat jak Polska. Zginęło ponad 6 milionów Polaków, zniszczeniu uległo 65 proc. fabryk, 2/3 mostów kolejowych. Zniszczonych zostało ponad 20 proc. gospodarstw rolnych oraz 30 proc. wszystkich zabudowań mieszkalnych. Z dużych miast szczególnie mocno ucierpiały: Warszawa (84% zniszczonej zabudowy), Poznań (45%) oraz Białystok (45%). 
Z kraju wywieziono bezcenne dzieła sztuki, Polska nadal poszukuje blisko 63 tys. dzieł utraconych w wyniku II wojny światowej. 
 
Polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach wierząc, że każda walka z niemieckim okupantem przybliża Polskę do odzyskania niepodległości. Doceniamy ich wysiłek, waleczność i zasługi. Nigdy hasło „Za wolność naszą i waszą” nie miało tak rzeczywistego odzwierciedlenia, jak w ich czynach. 
 
Autor: Kazimierz Dolny
Powrót
Wzory dokumentów
Kawałek ikony dokument
Mapa Gminy

 

Projekty i inwestycje
Ikona wykres wzrost
Rodzina
500+
Ikona rodzina