Aktualności Drukuj Zapisz

45. EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

45. EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ
02
marca
2023

W dniu 28 lutego 2023 r. w Szkole Podstawowej w Rzeczycy przeprowadzono eliminacje gminne w ramach 45. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

 
 
 
 
 
 
 
 
Turniej organizuje Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP przy współpracy Państwowej Straży Pożarnej, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasów Państwowych, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji ubezpieczeniowych i organizacji społecznych. Jego celem jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów, kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy on pogłębianiu wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego. Nawiązuje także do historii i tradycji ruchu strażackiego.
 
Uczestnicy eliminacji gminnych rozwiązywali testy w trzech grupach wiekowych. Dla każdej z nich przygotowano zestawy 25 pytań z zagadnień pożarnictwa o różnym stopniu trudności. Nad przebiegiem turnieju czuwał druh Tadeusz Kubiś – Naczelnik jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczycy. Odpowiedzi uczestników oceniało jury w składzie: Małgorzata Kuś, Magdalena Flisiak-Syroka, Tadeusz Kubiś, Jerzy Arbuz i Agnieszka Turek.
 
W eliminacjach wzięło udział 21 młodych pasjonatów pożarnictwa z gminy Kazimierz Dolny: uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy, Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, Szkoły Podstawowej w Dąbrówce, Społecznej Szkoły Podstawowej w Skowieszynku oraz druhowie z OSP Rzeczyca i OSP Witoszyn. Najlepszymi w poszczególnych grupach okazali się:
 
Grupa I - uczniowie szkół podstawowych klasy I – IV:
1 miejsce – Helena Czerniak – SP w Rzeczycy,
2 miejsce – Magdalena Saran – SP w Rzeczycy.
 
Grupa II - uczniowie szkół podstawowych klasy V – VIII:
1 miejsce – Michał Stępień – SP w Rzeczycy,
2 miejsce – Martyna Czerniak – SP w Rzeczycy.
3 miejsce – Maciej Dudek – SP w Rzeczycy,
 
Grupa III - uczniowie szkół ponadpodstawowych:
1 miejsce – Dawid Margaryan – OSP Witoszyn,
2 miejsce – Dawid Kubiś – OSP Rzeczyca.
 
Laureaci zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami i dyplomami ufundowanymi i wręczonymi przez Burmistrza Kazimierza Dolnego a zarazem Prezesa Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kazimierzu Dolnym – p. Artura Pomianowskiego.
Zdobywcy pierwszych miejsc wezmą udział w kolejnym etapie turnieju – eliminacjach powiatowych, które odbędą się w kwietniu.
 
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
 
Autor: Kazimierz Dolny
Powrót