Z dumą informujemy, iż Pan prof. Piotr Gliński - wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego, na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, 14 lutego 2023 roku nadał Panu Tadeuszowi Michalakowi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Gloria Artis dla Tadeusza Michalak
Szanowni Państwo.
Z dumą informujemy, iż Pan prof. Piotr Gliński - wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego, na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, 14 lutego 2023 roku nadał Panu Tadeuszowi Michalakowi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Uroczystość wręczenia medalu odbędzie się dnia 23 czerwca 2023 o godzinie 12.00 w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, ul. Rynek 19.
"Tadeusz Michalak jest osobą szczególnie zasłużoną w obszarze dokumentacji dziedzictwa kultury materialnej i niematerialnej Kazimierza Dolnego. Jest malarzem, architektem, konserwatorem zabytków, pisarzem, badaczem architektury Kazimierza Dolnego. Tadeusz Michalak jest synem wybitnego polskiego malarza Antoniego Michalaka, związanego z
Bractwem św. Łukasza. Jest honorowym obywatelem miasta a także współtwórcą i członkiem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Dolnego. Wiele lat był jego prezesem, zaangażowanym w życie kulturalne miasteczka. Ponadto od kilkudziesięciu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat dziejów Kazimierza Dolnego, jest organizatorem i autorem niezliczonej ilości wykładów i debat.
Największą zasługą Tadeusza Michalaka dla kultury artystycznej miasteczka jest powołanie do życia czasopisma „Brulion Kazimierski”, stanowiącego fenomen w skali czasopism regionalnych Polski. Tadeusz Michalak przez 20 lat był redaktorem naczelnym oraz autorem licznych artykułów poświęconych historii miasta i ludziom tu żyjącym, tworzącym kolonię artystyczną. Publikowane na łamach czasopisma teksty poświęcano takim dziedzinom sztuki jak malarstwo, poezja, film, muzyka. W czasopiśmie możemy odnaleźć bezcenne archiwalne zdjęcia z kolekcji prywatnych, ukazujące życie przedwojenne, bohemę artystyczną czy też zabytki zanim zostały zburzone podczas I i II wojny światowej. „Brulion Kazimierski” jest źródłem nieocenionej wiedzy humanistycznej w obszarze między innymi historii, historii sztuki, ikonografii, literatury pięknej, etnografii i antropologii. Jego wielowymiarowość została na zawsze zakorzeniona w świadomości społecznej. Zachowując wysoki poziom artystyczny zarówno tekstów jak i grafiki pismo trafiało do szerszej publiczności. Po latach nabrało szczególnej wartości archiwalnej.
Początki czasopisma sięgają 2000 roku. Pierwszy numer ukazał się w 2001 roku. Przez ponad dwadzieścia lat, pokonując małomiasteczkowe mielizny, Tadeusz Michalak stworzył pismo jedyne w swoim rodzaju. Dobrze zredagowane merytorycznie, o przyjaznej i klarownej szacie graficznej. Michalak zebrał wokół siebie grono ludzi dysponujących szeroką wiedzą, potrafiąc Ich zjednać wokół tej idei.
Mam nadzieję, że udział Państwa w tej uroczystości będzie hołdem dla Tadeusza Michalaka, podziękowaniem za lata pracy a także promowaniem dobrych postaw społecznych, których owocem jest tworzenie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, do którego należy „Brulion Kazimierski”, oraz popularyzowanie wiedzy na temat historii i zabytków Kazimierza Dolnego". [Romana Rupiewicz]