Aktualności Drukuj Zapisz

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości
06
listopada
2023

Burmistrz Kazimierza Dolnego zaprasza na oficjalne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2023 r. 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości tradycyjnie uczcimy Mszą św. w intencji Ojczyzny. Po mszy uroczystości kontynuowane będą przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego (Klasztor Franciszkanów).

 

 

 


Spotkajmy się więc w sobotnie przedpołudnie i złóżmy hołd tym, którzy walczyli i polegli za wolność Naszej Ojczyzny.

Program uroczystości:
10:30 - Msza św. w intencji Ojczyzny (Kościół Farny)
11:45 - złożenie wieńców pod obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (miejsce pamięci przy Klasztorze)

 

W latach pierwszej wojny światowej zaborcy Polski stanęli naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej. Powstały więc okoliczności sprzyjające realizaji marzeń o niepodległej Polsce. „Wybijanie się Polski na niepodległość” trudno wiązać z jednym konkretnym faktem - wydarzenie to było procesem, który swym zasięgiem obejmował kolejne obszary i lata.
Na wybór 11 listopada na dzień Narodowego Święta Niepodległości miały wpływ środowiska skupione wokół Józefa Piłsudskiego, które zaczęły podkreślać wagę wydarzeń związanych z działalnością Komendanta. Józef Piłsudski po przyjeździe do Warszawy, 11 listopada 1918 r. przejął z rąk Rady Regencyjnej pełnię władzy cywilnej i wojskowej przyjmując funkcję Naczelnika Państwa. 
11 listopada również nastąpiło podpisanie w Compiegne zawieszenia broni kończącego I wojnę światową. Rosnąca popularność wspomnianych wydarzeń spowodowała, że związane z nimi obchody zaczęto postrzegać jako nieoficjalne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada

Autor: Justyna Prajsnar
Powrót