Aktualności Drukuj Zapisz

Oddaj krew-uratuj życie!

Oddaj krew-uratuj życie!
21
maja
2024

Ochotnicza Straż Pożarna w Bochotnicy zaprasza do wzięcia udziału w Akcji Poboru Krwi. W dniu 1 czerwca 2024 r. na placu przy OSP w Bochotnicy w godz. 10:00 - 14:00 stanie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

 

 

 

Dawca krwi – kto może nim zostać?
Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat, ważący co najmniej 50 kg. Oddać krew mogą osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanego tatuażu, piercingu lub zabiegu akupunktury. Przeciwwskazaniem do zostania Dawcą krwi są między innymi zabiegi operacyjne, zabiegi dentystyczne - podczas których zakładane były szwy czy leczenie krwią i preparatami krwiopochodnymi, które nastąpiły w przeciągu ostatnich 6 miesięcy. 

Co minutę ktoś potrzebuje krwi! Nie można jej wyprodukować, ale można się nią podzielić
Krew to bezcenny lek, którego nie można wyprodukować w warunkach laboratoryjnych, a jej jedynym źródłem jest drugi człowiek. Preparaty ze wszystkimi grupami krwi są niezwykle ważne, a każdego dnia potrzebują ich dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze.

Okres wakacyjny to specyficzny czas - z jednej strony ze względu na zwiększoną liczbę wypadków – i co za tym idzie – większe zapotrzebowanie na krew, a z drugiej strony na okres urlopowy, podczas którego honorowi dawcy krwi są mniej aktywni, niż w ciągu roku.

Pamiętajmy przy tym, że organizm po donacji od razu zaczyna się regenerować. Najpierw wyrównuje się jej objętość, a kolejno liczba składników komórkowych krwi. Jeśli oddamy maksymalną ilość krwi pełnej, czyli 450 ml, to jest to mniej niż 10% całej krwi, która znajduje się w organizmie dorosłego człowieka, ponieważ mamy jej około 5-6 litrów. Ubytek ten nie stanowi zagrożenia dla życia Dawcy


9 faktów o krwi:

  • krew stanowi ok. 7% masy ciała człowieka,
  • jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom,
  • nie istnieje substytut krwi,
  • co minutę ktoś potrzebuje krwi,
  • są cztery grupy krwi: A, B, AB i 0 oraz czynnik Rh, który może być obecny lub nie,
  • bilion – to liczba czerwonych krwinek, znajdujących się w 2-3 kroplach krwi,
  • średnio 1 na 10 osób, przebywających w szpitalu, potrzebuje krwi,
  • zdrowy szpik kostny stale dostarcza białych i czerwonych krwinek, płytek i osocza,
  • białe krwinki stanowią podstawowy system obrony organizmu w trakcie infekcji.

 

Autor: Justyna Prajsnar
Powrót
Wzory dokumentów
Kawałek ikony dokument
Mapa Gminy

 

Projekty i inwestycje
Ikona wykres wzrost
Rodzina
500+
Ikona rodzina