Aktualności Drukuj Zapisz

Skuteczna profilaktyka w Kazimierzu Dolnym – nowa współpraca i nowe perspektywy

Skuteczna profilaktyka w Kazimierzu Dolnym – nowa współpraca i nowe perspektywy
16
kwietnia
2025

10 kwietnia w Domu Architekta odbyła się konferencja profilaktyczna pt. :” Skuteczna profilaktyka w Kazimierzu Dolnym- wyzwania i perspektywy”, która rozpoczęła oficjalnie współpracę Gminy Kazimierz Dolny z Instytutem Nowej Kultury z Warszawy na gruncie profilaktyki.

 

 

 

 

W ramach podpisanego porozumienia i programu „Skuteczny samorząd – efektywna profilaktyka” specjaliści z terenu naszej gminy będą mieli zapewnione odpowiednie szkolenia i webinary, by skutecznie pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują.
W  wydarzeniu wzięło udział blisko 70 osób. Byli to kuratorzy, członkowie KRPA, pracownicy OPS i zespołów interdyscyplinarnych, pedagodzy, psychologowie, nauczyciele, policjanci.

Profilaktyka przeciwdziałania przemocy domowej, uzależnień oraz zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży czy FASD to trudne tematy, które zostały poruszone podczas konferencji. Duża ilość uczestników świadczy o ogromnym zainteresowaniu tą problematyką a przybliżyli ją  eksperci: pani dr n. med. Ewa Głuszczak- Idziakowska- lekarz neonatolog, specjalista w dziedzinie FASD, dr Wiesław Poleszak psycholog, psychoterapeuta- mówił o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w województwie lubelskim, Sylwester Lewandowski  - ekspert w dziedzinie lokalnych i regionalnych Programów Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii – omówił aktualne wyzwania w obszarze przeciwdziałania przemocy,  Jolanta Terlikowska, MBA- skupiła się na profilaktyce dzieci i młodzieży oraz dr Paweł Filipczak-  podkreślił znaczenie programu PSSEP i ukazał jak specjaliści z Kazimierza mogą korzystać z narzędzi programu.

Wśród prelegentów znaleźli się:

  • dr n. med. Ewa Głuszczak-Idziakowska, neonatolog, specjalistka w dziedzinie FASD,
  • dr Wiesław Poleszak, psycholog i psychoterapeuta, który mówił o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w województwie lubelskim,
  • Sylwester Lewandowski, ekspert w zakresie lokalnych programów profilaktyki – omówił aktualne wyzwania w przeciwdziałaniu przemocy,
  • Jolanta Terlikowska, MBA, przedstawiła działania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży,
  • dr Paweł Filipczak, zaprezentował możliwości wykorzystania narzędzi programu PSSEP przez specjalistów z Kazimierza Dolnego.

Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i zainspirowania się działaniami omawianymi w referatach. Wspólnym mianownikiem wszystkich wystąpień była potrzeba współpracy, systemowego podejścia i edukacji społecznej.

Autor: Justyna Prajsnar
Powrót
Wzory dokumentów
Kawałek ikony dokument
Mapa Gminy

 

Projekty i inwestycje
Ikona wykres wzrost
Nieodpłatna
pomoc prawna