Aktualności Drukuj Zapisz

„UCZYMY (SIĘ) Z PASJĄ- WDROŻENIE PROGRAMÓW ROZWOJOWYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH GMINY KAZIMIERZ DOLNY”

„UCZYMY (SIĘ) Z PASJĄ- WDROŻENIE PROGRAMÓW ROZWOJOWYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH GMINY KAZIMIERZ DOLNY”
20
lutego
2024

Gmina Kazimierz Dolny podpisała umowę o dofinansowanie projektu „UCZYMY (SIĘ) Z PASJĄ- WDROŻENIE PROGRAMÓW ROZWOJOWYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH GMINY KAZIMIERZ DOLNY” z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

 

 

 

Gmina Kazimierz Dolny podpisała umowę o dofinansowanie projektu „UCZYMY (SIĘ) Z PASJĄ- WDROŻENIE PROGRAMÓW ROZWOJOWYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH GMINY KAZIMIERZ DOLNY” z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w dniu 12 lutego 2024 roku.

Numer Projektu: FELU.10.03-IZ.00-0091/23
Nazwa Programu: Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Oś Priorytetowa: X Lepsza Edukacja
Działanie: 10.3  Kształcenie ogólne

Nazwa Projektu: „UCZYMY (SIĘ) Z PASJĄ- WDROŻENIE PROGRAMÓW ROZWOJOWYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH GMINY KAZIMIERZ DOLNY” 

Całkowita wartość projektu: 1.959.553,37 zł
Dofinansowanie: 1.746.553,37 zł

Głównym celem projektu „UCZYMY (SIĘ) Z PASJĄ- WDROŻENIE PROGRAMÓW ROZWOJOWYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH GMINY KAZIMIERZ DOLNY” jest wzrost jakości kształcenia ogólnego realizowanego przez 4 szkoły podstawowe Gminy Kazimierz Dolny:

- Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym, ul. Szkolna 1, 24-120 Kazimierz Dolny,
- Szkołę Podstawową w Bochotnicy, ul. Zamłynie 1, 24-120 Bochotnica,
- Szkołę Podstawową nr 2 w Kazimierzu Dolnym z siedzibą w Dąbrówce, Dąbrówka 23, 24-120 Kazimierz Dolny,
- Szkołę Podstawową im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy, Rzeczyca 69, 24-120 Kazimierz Dolny

oraz podniesienie umiejętności i kompetencji u co najmniej 95% z grupy 310 uczniów w okresie do 28.02.2026 r. poprzez wdrożenie programów rozwojowych przyczyniających się do zwiększenia dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia, ułatwienia mobilności edukacyjnej dla wszystkich i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Zaplanowane w projekcie działania bezpośrednio przyczynią się do osiągnięcia:

a) Celu Polityki 4. Europa o silniejszym wymiarze społecznym, bardziej sprzyjająca włączeniu społecznemu i wdrażająca Europejski filar praw socjalnych;
b) Celu szczegółowego 4f) Wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia oraz możliwości ich ukończenia, w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji, od wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem przez ogólne i zawodowe kształcenie i szkolenie, po szkolnictwo wyższe, a także kształcenie i uczenie się dorosłych, w tym ułatwianie mobilności edukacyjnej dla wszystkich i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Osiągnięcie założonego w projekcie celu głównego możliwe będzie dzięki realizacji zaplanowanych w projekcie działań wynikających bezpośrednio z przeprowadzonej diagnozy potrzeb.

W oparciu o zdiagnozowane potrzeby zaplanowano w projekcie następujące działania: 

  1. Upowszechnienie modelu dostępnej szkoły poprzez dostosowanie szkół i realizowanego nauczania do specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów oraz do potrzeb nauczycieli z niepełnosprawnościami.
  2. Realizację dodatkowej oferty zajęć pozalekcyjnych rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne, umiejętności podstawowe, przekrojowe i zawodowe niezbędne na rynku pracy, w tym kompetencje cyfrowe, zielone i rozwijające talenty i zainteresowania uczniów.
  3. Podniesienie jakości kształcenia i rozwój umiejętności uczniów poprzez zakup dodatkowego wyposażenia do 4 szkół objętych projektem, niezbędne do prowadzenia zaplanowanych zajęć dodatkowych. Pomoce te wykorzystywane będą zarówno w trakcie realizacji projektu jak też po zakończeniu jego realizacji w okresie trwałości. Zakupione wyposażenie pozwoli na udział w zajęciach uczniom z niepełnosprawnością na równi z pozostałymi osobami.
  4. Utworzenie Szkolnych Ośrodków Mini- Kariery- doradztwo edukacyjno- zawodowe.
  5. Wsparcie psychologiczno- pedagogiczne uczniów w zakresie stymulowania ich rozwoju.
  6. Wsparcie psychologiczno- pedagogiczne rodziców i prawnych opiekunów w zakresie stymulowania rozwoju ucznia.
  7. Doskonalenie zawodowe nauczycieli zatrudnionych w szkołach objętych wsparciem, w tym pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami.

Projekt skierowany jest wyłącznie do 4 szkół podstawowych położonych na obszarze Gminy Kazimierz Dolny będącej gminą województwa lubelskiego. Tematyka zaplanowanych w ramach realizacji projektu zajęć pozalekcyjnych oraz szkoleń dla nauczycieli zakłada rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. W projekcie zaplanowano doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Okres realizacji projektu zaplanowano od 1.01.2024 r. do 28.02.2026 r.

 

Autor: Justyna Prajsnar
Powrót
Wzory dokumentów
Kawałek ikony dokument
Mapa Gminy

 

Projekty i inwestycje
Ikona wykres wzrost
Rodzina
500+
Ikona rodzina